Vuoristomaisemia, viinejä, historiaa ja ruokakulttuuria Georgiassa
Räätälöity kulttuuri- ja maisemamatka Georgiaan omassa, yksityisessä ryhmässänne.
Ikivanha kaukasialainen sivistysvaltio Georgia tarjoaa hienojen vuoristomaisemien lisäksi myös eksoottisia perinteitä, mielenkiintoista historiaa ja herkullista ruokakulttuuria.
Tämä matkaohjelma on upea läpileikkaus georgialaiseen kulttuuriin, vieraanvaraisuuteen ja monipuolisiin maisemiin. Tiiviillä kuuden päivän kulttuurimatkalla Georgiassa tutustut viehättäviin kaupunkeihin ja kyliin matkaten vuoristoreittejä pitkin. Lisäksi tutustut Georgian historiallisiin nähtävyyksiin, viinitiloihin sekä monipuoliseen kulttuuriin, majoittuen mukavasti samassa hotellissa koko matkan ajan.
MINIMIRYHMÄKOKO 2hlö.
Saapuminen Tbilisiin ja kuljetus lentokentältä hotelliin. Yöpyminen Tbilisissä.
HUOM: Hotellimajoitus kansainvälisen tavan mukaisesti alkaen klo 14:00. Mikäli lentosi saapuu aamuyöllä, valitse matkaa varatessasi saapumispäiväksi saapumista edellinen vuorokausi.
Hotel Glarros Old Town tai vastaava
Tänään on vuorossa opastettu kaupunkikierros kävellen Tbilisissä: tutustumme Tbilisin vanhankaupungin kortteleihin, kirkkoihin ja katedraaliin, Narikalan linnoitukseen sekä kaupungin moderniin keskustaan. (A)
Hotel Glarros Old Town tai vastaava
Aamulla kuljetus Tbilisistä pohjoiseen kohti Kaukasusvuoristoa. Vierailu matkalla Ananurin linnoituksella. Ajomatka jatkuu vuoristoreittiä pitkin Kazbegin vuoren juurelle, Stepantsmindan pikkukaupunkiin. Iltapäivällä kuljetus ehkäpä Georgian kuvatuimmalle nähtävyydelle, Gergetin kirkolle, joka on 2170 metrin korkeudessa Kazbegi-vuoren alarinteellä. Paluu illaksi Tbilisiin. (A)
Hotel Glarros Old Town tai vastaava
Aamiaisen jälkeen kuljetus Georgian vanhaan pääkaupunkiin ja uskonnolliseen keskukseen Mtskhetaan. Mäen päällä sijaitsevasta Jvarin luostarista on hienot näkymät Mtskhetan keskustaan. Ohjelmassa myös Svetitskhovelin katedraali. Lounaan jälkeen ajo Stalinin kotikaupunkina tunnetun Gorin kautta Uplistsikheen ja tutustuminen alueen luoliin. Paluu illaksi Tbilisiin. (A)
Hotel Glarros Old Town tai vastaava
Tänään on päiväretkemme kohteena Georgian itäinen viinialue Kakheti. Aamulla kuljetus Sighnaghin kaupunkiin. Sieltä siirtyminen Velistsikhen kylään, jossa lisämaksusta mahdollisuus maistella paikallisia viinejä. Ajomatka jatkuu Tsinandalin alueelle, missä vierailu herttua Alexander Chavchavadzen kartanoon, ja lisämaksusta mahdollisuus myös viinitilavierailuun ja viininmaisteluun. Paluu illaksi Tbilisiin. Yöpyminen Tbilisissä. (A)
Hotel Glarros Old Town tai vastaava
Kuljetus Tbilisin lentokentälle paluulennoillenne. (A)
ATERIAT: [A] AAMIAINEN [L] LOUNAS [I] ILLALLINEN
Matkan hintaan sisältyy:
Lentokenttäkuljetukset
Majoitukset ohjelman mukaan
Kaikki matkaohjelmassa mainitut kuljetukset
Matkaohjelmassa mainitut retket
Sisäänpääsymaksut opastetuilla kierroksilla
Englantia puhuvan paikallisoppaan palvelut
Matkaohjelmassa mainitut ateriat.
Matkan hinta ei sisällä:
Kansainvälisiä lentoja Georgiaan
Suomenkielistä matkanjohtajaa
Matkavakuutusta
Matkaohjelmassa mainitsemattomia aterioita
Ruokajuomia, tippejä ja muita henkilökohtaisia kuluja.
Lisätietoa Georgiasta ja Georgian matkoista löydät tästä linkistä.
Suomalaiset eivät tarvitse viisumia Georgiaan. Voimassa oleva passi tarvitaan mukaan.
Hoitokulut kattava matkavakuutus on 1.1.2026 alkaen pakollinen maahanpääsyn edellytys Georgiaan. Tarvitset matkalle mukaan englanninkielisen vakuutustodistuksen, sähköisenä tai paperiversiona.
Tippikulttuuri on tyypillistä Georgiassa. Tarjoilijoille ja hotellien laukunkantajille on kohteliasta jättää juomarahaa. Paikallisoppaiden ja autonkuljettajien juomarahoihin on hyvä varata matkalla n. 5€/hlö/vrk.
Löydä samankaltaisia matkoja.
Kiinan kiehtova historia, herkullinen ruokakulttuuri ja kuuluisimmat nähtävyydet samassa paketissa
Kiehtova junamatka Kiinasta Tiibetiin, maailman korkeimmalla rautatieosuudella
Klassikkomatka halki Tiibetin ja Himalajan vuoriston kansainvälisessä ryhmässä